Με το ένα πόδι στην Α2 η ΑΕΝΚ. Νίκησε το Πέραμα και πάτησε ξανά κορυφή

Posted: Απρίλιος 10, 2011 in Uncategorized

Με καταπληκτικό άλμα ο Σιούτης της ΑΕΝΚ σταματάει στον αέρα τον Λιακόπουλο του Περάματος

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ, που επιβεβαίωσε την φήμη του ντέρμπι που είχε πριν την έναρξη του, η Α.Ε.Ν.Κηφισιάς αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια επι του Περάματος, πλέον βρίσκεται εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής και είναι αδιαφιλονίκητο φαβορί όχι μόνο για την άνοδο στην Α2 κατηγορία, αλλά και για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έπειτα και απο το ανέλπιστο δώρο-ήττα του ΟΦΗ στην Ρόδο απο τον Διαγόρα….και πλέον το αναμεταξύ τους παιχνίδι την Κυριακή του Θωμά στο κλειστό «Δ.Βικελας» φαντάζει σαν ο μεγάλος τελικός !

Το κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ν.Κηφισιάς αποδείχθηκε πολύ μικρό για «φιλοξενήσει» όλους τους φίλους της ομάδας που στάθηκαν στο πλευρό της ομάδας στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς και ήταν αυτοί που με τον ενθουσιασμό τους δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα !

Oι Κηφισιώτες μπήκαν με μεγάλο ενθουσιασμό στο παιχνίδι, και ύστερα απο τρία λεπτά στον αγώνα προηγήθηκαν με 10-0, παίρνοντας ένα σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα, το οποίο και διαφύλαξαν ως κόρη οφθαλμού μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο και έληξε με 22-13.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βασιζόμενοι κυρίως στα σουτ απο την περιφέρεια έκαναν ενα γρήγορο σερι 0-6 και πλησίασαν στους 3 πόντους (22-19), ενω στην συνέχεια οι Κηφισιώτες αντέδρασαν, βρήκαν τον ρυθμό τους και επανέφεραν την διαφορά σε υψηλά (για τα δεδομένα του αγώνα) επίπεδα διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Κηφισιάς επαθε «μπλακ αουτ» και οι φιλοξενούμενοι με αιχμη του δόρατος τον κορυφαίο σκόρερ της κατηγορίας Λιακόπουλο πέρασαν μπροστά με 44-46 στο 24΄ κάνοντας ενα σερί 2-12 !!  Κάπου εκεί όμως οι παίχτες του κ.Παπαθεοδώρου «ξύπνησαν» και με ένα δικό τους σερι 8-1 κατάφεραν να πάρουν ψυχολογικό προβάδισμα πέντε πόντων με την ολοκλήρωση των 30 λεπτών (62-57)

Στο 4ο δεκάλεπτο η ΑΕΝΚ κρατούσε με νύχια και με δόντια την πολύτιμη αυτη διαφορά και σε συνάρτηση με την αστοχία των φιλοξενουμένων, κυρίως έξω απο την γραμμή των 6.75 αύξησε τη διαφορά της και έφτασε να προηγείται ακόμα και με δώδεκα (72-60) στο 38′ , για να κερδίσει τελικά με δέκα (77-67)

*   Τέλος αξίζει να αναφερθούμε και σε μια ενέργεια που μόνο ήθος μπορεί να διδάξει, και που δυστυχώς μόνο σε αυτές τις κατηγορίες μπορεί να συναντήσει κανείς….καθώς λίγα λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης, ο κορυφαίος μέχρι εκείνη τη στιγμή παίχτης του Περάματος, Λιακόπουλος, αποχώρησε απο το παρκέ (με 5 φάουλ), και σύσσωμο το φίλαθλο κοινό της Κηφισιάς τον χειροκρότησε, αναγνωρίζοντας την μεγάλη του εμφάνιση στο παιχνίδι και την εν γένει του παρουσία στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής…..κόντρα σε πρόσφατα λεγόμενα, παράγοντα ομάδας απο τη Θεσ/νίκη που έκανε λόγο περί ζούγκλας στο γήπεδο της ΑΕΝΚ !!!

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΕΡΑΜΑ 77-67
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-34, 52-47, 77-67.
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Καραβίτης

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 13(1), Διαμαντόπουλος 2, Χόμπσον 16(4), Μενουδάκος 8(1), Σιούτης 4(1), Παπαδόπουλος 4, Ντεφούδης 6, Μιχαλόπουλος 2, Λυμπερόπουλος 15(2), Τσιάκας 7, Κούτουλας.

ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Μοτσενίγος 14(1), Σκούταρης, Εμαννουηλίδης 7(1), Κυπριτζόγλου 5(1), Λιακόπουλος 38(3), Καρασταμάτης, Τραφαλής 3, Παπαϊωσήφ.