«Τρένο» η ΑΕΝΚ, διέλυσε εκτός έδρας τον Δούκα

Posted: Απρίλιος 4, 2011 in Uncategorized

Σε μεγάλη μέρα ο Τσιάκας "βομβάρδιζε" το καλάθι του Δούκα έξω απο τα 6,75 !

Σαν σίφουνας πέρασε απο το κλειστό γυμναστήριο «ΔΑΙΣ» η ΑΕΝΚ το απόγευμα της Κυριακής, αφού διέλυσε την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Δούκας με 63-86 που την φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στο μεγάλο όνειρο της ανόδου στην Α2 !

Σε ένα ματς που δεν μπορεί να γίνει καμία απολύτως σύγκριση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι Κηφισιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν με μεγάλα κέφια στο παρκέ του «Δαις» και απο τα πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν διαφορά ασφαλείας, που όχι μόνο διατήρησαν, αλλά και όσο περνούσε η ώρα διεύρυναν όλο και περισσότερο !

Έτσι λοιπόν η λήξη του 1ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Νέας Κηφισιάς να προηγείται με 15-24

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός απο πλευράς παιχτών του κ.Παπαθεοδώρου ήταν εξίσου καλός και η ΑΕΝΚ έδειχνε να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι με επιθέσεις και άμυνες κατά διαστήματα υποδειγματικές και την κόρνα της λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 26-43 και όλα πλέον είχαν σχεδόν κριθεί….όσον αφορά τουλάχιστον τον νικητή της αναμέτρησης !

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες του Δούκα ανέβασαν ελαφρώς την απόδοση του, παίζοντας άμυνες ακόμα και στα 4/4 του γηπέδου (;;) προσπαθώντας να κάνουν τους παίχτες της ΑΕΝΚ να υποπέσουν σε λάθη, αλλά μάταια όμως καθώς οι τελευταίοι κατάφερναν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να ξεφεύγουν απο τις «παγίδες» και να βγαίνουν με άνεση σε αιφνιδιασμό ακόμα και με παίχτη παραπάνω, σημειώνοντας παράλληλα αρκετές φορές έμμεσα τρίποντα με goal-foul και το τελικό σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται στο 50-67.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι παίχτες του Δούκα «έριξαν λευκή πετσέτα» στο παρκέ, ενω η ΑΕΝΚ στο ίδιο τέμπο συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι και να πέρνει το ροζ φύλλο του αγώνα με το ταμπλό του γηπέδου να αναγράφει το τελικό σκορ 63-86 που έδινε διαστάσεις θριάμβου στη μεγάλη νίκη των Κηφισιωτών !

Εξαιρετικός ο Τσιάκας για την ΑΕΝΚ ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (με 5 τρίποντα) ενώ και οι Χόμπσον, Διαμαντόπουλος ήταν πολύ καλοί σημειώνοντας 14 και 12 πόντους αντίστοιχα !

Ο προπονητής των φιλοξενουμένων κ.Παπαθεοδώρου έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίχτες που είχε στη διάθεση του, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι σκόραραν όλοι…!

ΔΟΥΚΑΣ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 63-86

Διαιτητές: Παυλόπουλος – Αποστολίδης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 26-43, 50-67, 63-86

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Μαστροκωστόπουλος, Πρόκος 18, Παπακωνσταντίνου, Μαγιτόμπε 5 (1), Λεχούδης 13 (1), Παπαντωνάκος, Αχής 4, Παππάς 3 (1), Μπαρμπαρής 2, Μπιτζής, Μιχάλογλου 10, Κακκαβάς 8.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 4 (1), Κουτούλας 5, Λυμπερόπουλος 6 (1), Διαμαντόπουλος 12, Χόμπσον 14, Τσιάκας 21 (5), Μενουδάκος 2, Σιούτης 3 (1), Παπαδόπουλος 10, Ντεφούδης 5, Λαγοπόδης 2, Μιχαλόπουλος 2