Εύκολη νίκη επι του Αιόλου Τρικάλων η ΑΕΝΚ

Posted: Μαρτίου 27, 2011 in Uncategorized

Ο Σιούτης της ΑΕΝΚ σε ένα εντυπωσιακό ριμπάουντ

Σημαντική νίκη και παράλληλα ένα ακόμα τεράστιο βήμα για την άνοδο της στην Α2 κατηγορία έκανε η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Ν.Κηφισιάς κόντρα στον Αίολο Τρικάλων, την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο των Αδαμών.

Η ΑΕΝΚ έδειξε απο το 1ο κιόλας λεπτό του αγώνα οτι δεν αστειέυεται και δεν χαρίζεται σε κανέναν αντίπαλο της στην έδρα της, πράγμα που το ένοιωσαν για τα καλά οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν να χάνουν με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου με 11 πόντους (22-11)

Στο 2ο δεκάλεπτο οι «Κηφισιώτες» αύξησαν την διαφορά στους 14 (30-16), αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα οι Τρικαλινοί μείωσαν στους 5 πόντους (32-27) δίνοντας έστω και προσωρινά μια άλλη τροπή στο ματς.

Κάπου εκεί όμως οι παίχτες του κ.Παπαθεοωδώρου δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και οι όποιες βλέψεις είχαν για θετικό αποτέλεσμα έσβησαν αμέσως, αφού το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-35.

Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι θεαματικά. Η ΑΕΝΚ με συγκροτημένες επιθέσεις και έχοντας λύσεις και πολυφωνία στο σκοράρισμα αύξησε σταδιακά κι άλλο την διαφορά προηγούμενη στο τέλος με 83-70 !

Στον βαθμολογικό πίνακα της Β’ Εθνικής και συγκεκριμένα στις πρώτες θέσεις δεν άλλαξε τίποτα μετά και την 21η αγωνιστική, η ομάδα της Ν.Κηφισιάς βρίσκεται 2 βαθμους πίσω απο τον ΟΦΗ και ισοβαθμεί στη 2η θέση με τον Ερμή Περάματος, έχοντας παράλληλα και διαφορά ασφαλείας 2 βαθμών απο την 4η ΜΕΝΤ…

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 83-70
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α. – Μαρνελάκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 44-35, 64-52, 83-70

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 12, Κουτούλας, Λυμπερόπουλος, Διαμαντόπουλος, Χόμπσον 16 (2), Τσιάκας 15 (2), Μενουδάκος 8, Σιούτης 16 (4), Παπαδόπουλος 8, Ντεφούδης 6, Λαγοπόδης, Μιχαλόπουλος 2.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γιασάρης): Λεπενιώτης 12, Σαριμπαλίδης 5 (1), Χρυσόπουλος 10, Τριανταφύλλου 2, Κατράνας, Περρωτής 12, Φούντας 16, Γιανναλέτσος 13.