Σκόνταψε στη Θεσ/νίκη η ΑΕΝΚ…

Posted: Μαρτίου 20, 2011 in Uncategorized

Απρόσμενη ήττα υπέστη στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή το απόγευμα, η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Ν.Κηφισιάς απο τον Αίαντα Ευόσμου, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής.

Πλέον οι Κηφισιώτες βρίσκονται και πάλι στη 2η θέση της βαθμολογίας με συγκάτοικο τον Ερμή Περάματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα της Κηφισιάς φαίνεται πως «πιάστηκε στον ύπνο» στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν προηγούμενοι στο σκορ με 25-18 !

Στο 2o δεκάλεπτο ο σοβαρός τραυματισμός του Μάρουσιτς του Αίαντα, φαίνεται πως είχε αρνητικό αντίκτυπο στην ψυχολογία των παιχτών του κ.Κυριακού, κάτι το οποίο εκμεταλλέυτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι όχι μόνο μείωσαν την διαφορά των επτά πόντων που εχαναν, αλλά κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα ενός πόντου με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι κι έτσι δικαίως έφτασαν να πάρουν διαφορά έξι πόντων με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (68-62), ενώ ένας ακόμα παιχτής τους, ο Τσίμπης, αποχώρησε και αυτός τραυματισμένος (διάστρεμμα).

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κ.Παπαθεοδώρου έκανε την ύστατη προσπάθεια για να «γυρίσει» το παιχνίδι, αλλά οι Θεσσαλονικείς ήταν σε μεγάλη μέρα και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη επι ενός πολύ μεγάλου αντιπάλου…

Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη του Αίαντα με τον κ.Κυριακού στον πάγκο της, ο οποίος δεν έχει ηττηθεί ακόμα απο την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία του βορειοελλαδίτικου συγκροτήματος.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 84-75
Διαιτητές: Πίγκας – Ευφραιμίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 41-42, 68-62, 84-75

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κυριακού): Μακαλέκας, Τσιμπής 3 (1), Γυμνόπουλος 21 (1), Σκαρλάτος, Μάρουσιτς 6, Ελευθεριάδης 8, Ασημάκης 18, Γεωργούλας 19, Κουνούπης 2, Τεπετίδης 7 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 8, Κουτούλας, Λυμπερόπουλος 20 (2), Διαμαντόπουλος 2, Χόμπσον, Τσιάκας 18 (4), Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 8 (2), Παπαδόπουλος 14, Ντεφούδης, Λαγοπόδης, Μιχαλόπουλος

Πηγή: Kifissia24.gr